TransPloiesti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

9/3/2011, 10:45
TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli


Ultima editare efectuata de catre Catalin.C in 27/8/2013, 00:59, editata de 1 ori
Emanuel Calin
Emanuel Calin
Mesaje : 3
Data de inscriere : 01/04/2014
Localizare : Ploiesti
http://www.mihaibravu.ucoz.net

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Semanlare cu privire la afisarea orarului din statia Materniate

23/4/2014, 22:01
As vrea sa semnalez faptul ca afisierul electronic din statia MATERNITATE nu funcioneaza normal, mai exact prima parte a ecranului nu afiseaza aproape nimic, se vad numai puncte galbene, si este asa de cateva zile. Poate se va reusii reabilitarea acestuia cat mai rapid, astfel ca, calatorii de aici sa poata beneficia de informarea orarului traseului 104. Va multumesc!
avatar
asavu16
Mesaje : 193
Data de inscriere : 07/09/2012
Varsta : 25

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

23/4/2014, 22:12
Doar eu am vazut că afișajul electronic din statia GARA DE SUD, imbarcare 101 are o „limbă” ce nu este SIGUR româna?

De asemenea, afișajul electronic din stația RESTAURANT NORD (30,101,102 etc.), pe a doua linie, câțiva centimetrii se văd mai în ceată. Cel puțin așa se vedea zilele acestea.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

23/4/2014, 22:22
Aștept fotografiile, precum și celelalte sesizări până mâine, când le voi trimite un e-mail.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

24/4/2014, 08:58
Mă gândesc la reconfigurarea traseului 401, astfel:

- sens spre Afi Palace: Bd. Bucureşti, intrare sens giratoriu spre Gara de Sud, Str. 1 Decembrie, Bd. Independenței, Piața Victoriei, Bd. Republicii, intrare sens giratoriu spre Str.Carpați, dreapta Str. Văleni, Str. Emile Zola, Str. Soldat Erou Călin Cătălin, dreapta Str. Stefan Greceanu, stanga Str. Neagoe Basarab, dreapta Str. Buzaului, Str. Postei, sens giratoriu, intrare Afi Palace, cu stațiile: Hipodrom, UPG, Bariera Bucureşti, Rulmenți Grei, Gara de Sud Coreco, Ana Ipătescu, 13 Decembrie, Palatul Culturii, Hale Catedrală, Sf. Vineri, Afi Palace.

Două posibilități pentru sensul dpre Hipodrom:

1) Ieşire Afi Palace, stânga Str. Calomfirescu, Str. Ion Creangă, Str. Poştei, dreapta Str. Buzăului, Str. Iaşiului, dreapta Str. Ştefan Greceanu, stânga Str. Soldat Erou Călin Cătălin, Str. Emile Zola, dreapta Str. Carpați, inltrare sens giratoriu spre Bd. Republicii, Piața Victoriei, Bd. Independenței, Piața 1 Decembrie, Str. Depoului, acces pod, Bd. Bucureşti cu stațiile: Afi Palace, Sf. Vineri, Hale Coreco, Poştei, 13 Decembrie, Ana Ipatescu, Gara de Sud, Rulmenți Grei, Bariera Bucureşti, UPG, Hipodrom.

SAU

2) Ieşire Afi Palace, stânga Str. Calomfirescu, Str. Ion Creangă, Str. Poştei, dreapta Str. Buzăului, Str. Iaşiului, dreapta Str. Ştefan Greceanu, dreapta Str. Romana, Str. Gheorghe Doja, acces sens giratoriu spre Str. General Vasile Milea, stânga Bd. Republicii, Piața Victoriei, Bd. Independenței, Piața 1 Decembrie, Str. Depoului, acces pod, Bd. Bucureşti cu stațiile: Afi Palace, Sf. Vineri, Galerii Comerciale, Poştei, 13 Decembrie, Ana Ipătescu, Gara de Sud, Rulmenți Grei, Bariera Bucureşti, UPG, Hipodrom.
BogdanPetrini
BogdanPetrini
Co-Administrator
Mesaje : 341
Data de inscriere : 13/09/2013
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti, PH, RO

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

24/4/2014, 09:44
Mi se pare ca ocoleste cam mult.. Presupun ca te-ai gandit ca ar trebui sa existe un traseu de AFI pe centru. Cum 403 nu mai exista, 402 poate sa intre fara probleme la Hale Catedrala/Coreco, in loc sa treaca pe langa. Apoi isi poate continua traseul spre CNILC si AFI.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

24/4/2014, 10:05
Sau aşa. Important e să intre la Hale, respectiv la Palat. De asemenea, să nu mai intre pe partea cu Liceul de Arta. Nu are niciun sens. Normal, ar trebui ca un traseu care merge la mall să ia călătorii din stații importante.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

24/4/2014, 15:31
Atât mesajul referitor la defecțiunea tabelei, cât și referitor la modificarea traseului 401 a fost trimis.

Iată fotografiile userului Emanuel Călin:
TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli 15114510

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli 10154110

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli 10269610
Emanuel Calin
Emanuel Calin
Mesaje : 3
Data de inscriere : 01/04/2014
Localizare : Ploiesti
http://www.mihaibravu.ucoz.net

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Cred ca problema afisierului electronic din statia Maternitate va fi rezolvata!

25/4/2014, 14:37
Am vazut  azi de dimineata ca fost luat ecranul electronic , probabil va fii reparat!  Va multumesc!
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

25/4/2014, 15:34
Tot astăzi am primit și un mesaj din partea SC Transport Călători Express SA Ploiești, din partea doamnei Iolanda Stanciu, referitor la sondajul privind modificarea traseelor 1/21 , 1 și / sau 101, precum și referitor la modificarea traseului 401:

Referitor la reconfigurarea traseului 401 va transmitem ca vom analiza si aceste variante si in functie de rezultatul obtinut se va lua decizia optima.

Eu sper că am fost de folos și totodată sper să putem colabora astfel încât să putem eficientiza sistemul de transport public din Ploiești.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

11/5/2014, 13:57
Pe data de 7 mai am primit răspunsul din partea conducerii TCE Ploiești cu referire la modificarea traseului 401.

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Consta10
BogdanPetrini
BogdanPetrini
Co-Administrator
Mesaje : 341
Data de inscriere : 13/09/2013
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti, PH, RO

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

11/5/2014, 22:00
Ce le spui si ce inteleg... poate sa fie si mama lui de 40 daca e vesnic aglomerat... ei chiar nu-si dau seama ca mai pot elibera unele trasee folosindu-se de altele.. ma rog nici cand sunt prea multe nu e bine. Vezi exemplul bulevardului.
BogdanPetrini
BogdanPetrini
Co-Administrator
Mesaje : 341
Data de inscriere : 13/09/2013
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti, PH, RO

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

12/5/2014, 20:59
Am observat ca unii soferi de pe 101, din comoditate, aleg sa mearga pe alt traseu decat cel stabilit doar de dragul de a termina mai repede cursa. Ma refer aici la faptul ca din Pta. Mihai Viteazul in loc sa mearga pe str. Gh. Doja si sa faca statiile Pta. Mihai Viteazul si Colinii aferente strazii, prefera sa mearga pe Bd. Republicii, sa faca statia Pta. MV de langa scoala 14 si apoi direct spre centru. Personal nu ma deranjeaza pentru ca eu vreau sa ajung din Nord in centru. Dar nu mi se pare corect ca cei care asteapta la Pta. Mihai Viteazul/Gh. Doja si la Colinii sa stea dupa urmatorul autobuz doar pentru ca soferul s-a gandit sa schimbe ruta pentru ca asa vrea el.. Am raportat asta si la dispecerat, dar se pare ca nu s-a tinut cont. Am patit asta de 2 ori: acum 2 saptamani pe #3071 si azi pe #3031.
Adrian.B
Adrian.B
Co-Fondator
Mesaje : 173
Data de inscriere : 16/02/2014

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

12/5/2014, 23:04
bogdanptr97 a scris:Am observat ca unii soferi de pe 101, din comoditate, aleg sa mearga pe alt traseu decat cel stabilit doar de dragul de a termina mai repede cursa. Ma refer aici la faptul ca din Pta. Mihai Viteazul in loc sa mearga pe str. Gh. Doja si sa faca statiile Pta. Mihai Viteazul si Colinii aferente strazii, prefera sa mearga pe Bd. Republicii, sa faca statia Pta. MV de langa scoala 14 si apoi direct spre centru. Personal nu ma deranjeaza pentru ca eu vreau sa ajung din Nord in centru. Dar nu mi se pare corect ca cei care asteapta la Pta. Mihai Viteazul/Gh. Doja si la Colinii sa stea dupa urmatorul autobuz doar pentru ca soferul s-a gandit sa schimbe ruta pentru ca asa vrea el.. Am raportat asta si la dispecerat, dar se pare ca nu s-a tinut cont. Am patit asta de 2 ori: acum 2 saptamani pe #3071 si azi pe #3031.
Altii nu fac dreapta la Ideal si merg inainte pe la Mestesugaresc :))
BogdanPetrini
BogdanPetrini
Co-Administrator
Mesaje : 341
Data de inscriere : 13/09/2013
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti, PH, RO

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

13/5/2014, 00:43
Mda.. parerea mea e ca lucrul asta ar trebui sanctionat.. in special pentru faptul ca sunt afectati calatorii din statii. Cat timp exista un traseu care trebuie parcurs nu inteleg cum isi pot permite unii soferi sa se abata de la el "ca asa vrea muschii lor"
BogdanPetrini
BogdanPetrini
Co-Administrator
Mesaje : 341
Data de inscriere : 13/09/2013
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti, PH, RO

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

4/8/2014, 19:12
Am observat azi că tabela de la 8Martie nu mai afişează timpii de aşteptare. Pe rândul de sus afişează data şi ora, iar pe cel de jos firma producătoare
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

4/8/2014, 19:15
Probabil vor începe și aici lucrările, însă nu văd care e legătura între ele. Doar n-or muta stația. Nu?
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Un semnal de alarmă pentru TCE Ploiești

5/6/2015, 18:24
Un nou episod al campaniei “Rotile Schimbarii”, intre neputinta si nepasare. Calvarul transportului in comun pentru persoanele in scaun rulant. VIDEO
Posted by Sabin Ciornea | Sursa: http://ploiesti1tv.ro/un-nou-episod-al-campaniei-rotile-schimbarii-intre-neputinta-si-nepasare-calvarul-transportului-in-comun-pentru-persoanele-in-scaun-rulant-video/

Tintuiti in scaune cu rotile, ploiestenii cu dizabilitati locomotorii sunt umiliti zilnic de autoritatea de transport. In orasul nostru exista doar 10 autobuze dotate cu rampe. Practica arata insa ca intr-un interval de 20 de minute, o persoana aflata in scaun rulant nu a putut urca in niciun mijloc de transport in comun, nici macar in cele inscriptionate coresponzator. Cat despre vehiculele din anii 80 care strabat Ploiestiul, nici nu se pune problema ca acestea sa fi fost prevazute vreodata cu o astfel dotare. Persoanele cu handicap care vor sa circule cu autobuzele sau troleibuzele TCE, pot asteapta mult si bine in caldura dogoritoare in statii. Dovada, dar si raspunsul autoritatilor, in materialul urmator. Un nou episod al campaniei Stirilor Ploiesti TV, Rotile Schimbarii.

Transportul in comun este un calvar pentru persoanele cu handicap locomotor din Ploiesti. 10 autobuze dotate cu rampe mobile ar trebui sa le sara acestor cetateni in ajutor. Realitatea insa ofera doua alternative oamenilor: fie renunta la transportul in comun, fie cer ajutorul prietenilor. Asta ii sfatuieste pana si soferul unui troleu, culmea, inscriptionat cu abtibild cu semnul de persoana cu handicap, ceea ce te duce cu gandul ca mijlocul de transport in comun este omologat pentru astfel de situatii.

Lamureste insa situatia unul dintre directorii societatii de transport, care admite ca realizarile sunt in realitate mult mai putine decat promisiunile.

Resemnat, barbatul aflat in scaun rulant s-a gandit sa apeleze la o companie de taxi. Cu atat mai mult cu cat inca din 2007 exista o lege care obliga toate companiile de taxi sa aiba in dotare o masina adaptata special pentru pasagerii cu handicap locomotor. Potrivit articolului 64 din Legea privind protectia drepturilor persoanelor cu handicap, „toţi operatorii de taxi au obligaţia să asigure cel puţin o maşină adaptată transportului persoanelor cu handicap care utilizează fotoliul rulant”. De asemenea, potrivit aceluiasi articol, alineatul 3, „ Constituie discriminare refuzul conducătorului de taxi de a asigura transportul persoanei cu handicap şi a dispozitivului de mers.” (aveti cadre cu legea si articolele)

Dispecerele de la companiile de taxi din Ploiesti sunt puse insa in dificultate in fata unei astfel de solicitari. O alta companie de taxi ofera un raspuns de-a dreptul halucinant.

Nici soferii nu sunt familiarizati cu astfel de situatii si incearca sa arunce pisica moarta in curtea vecinului.

Concluzia o ofera chiar Zoltan Kiss, barbatul aflat in scaun cu rotile, pe care situatia complicata de fata nu l-a impiedicat sa isi continue munca in propriul atelier unde repara, modifica si inventeaza chiar echipamentele pentru motoarele sale, care in trecut i-au adus chiar si 4 titluri de campion national la Motociclism Viteza.


Continut sponsorizat

TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli Empty Re: TCE: Probleme / Nemulțumiri / Nereguli

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum