TransPloiesti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

TCE: Accidente / Incidente

+10
Catalin.C
Cristian P
BogdanPetrini
PREZIOSO
Ionut98
Iasmin
Aga007
TheBoss
Andreea684
stefan_98
14 participanți
In jos
avatar
asavu16
Mesaje : 193
Data de inscriere : 07/09/2012
Varsta : 25

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

21/3/2014, 14:36
bogdanptr97 a scris:Azi in jurul orei 13.00 s-a rupt plasa retelei de contact a tramvaielor (sursa: Dispecerat TCE). Problema inca nu s.a rezolvat, in ideea ca nu s-au trimis autobuze la traseu. #094 a fost tractat catre Gara de Vest cu pantograful demontat. In statia Interex sunt 3-4 tramvaie din care erau debarcati pasagerii
Nici acum nu s-a rezolvat problema Dita coada de la macaz nord pana la Interex..
avatar
PREZIOSO
Mesaje : 265
Data de inscriere : 13/07/2011
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Accidente.

21/3/2014, 15:14
sa le scoata mai repede...as fi preferat sa fie scoase definitiv si inlocuite cu trolee, dar ma rog...nu eu sunt cel care decide...sunt curios de ce nu dau si tramvaiele la casat ca sunt la fel de vechi ca si fbw ! :twisted: 
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

21/3/2014, 20:01
Nu vor casa tramvaiele, oricât de mult ţi-ai dori. FBW-urile nu aveau nici o justificare, având în vedere faptul că nu au mai fost utilizate.

Revenind la subiect, iată câteva din fotografiile " incriminatorii " de azi.

Erau în jurul a 12 tramvaie ( un adevărat " trenuleţ " :lol:)

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 20140310

094 fără pantograf.

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 20140311

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 20140312

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 20140313

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 20140314

Voi reveni cu mai multe detalii.
avatar
asavu16
Mesaje : 193
Data de inscriere : 07/09/2012
Varsta : 25

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

21/3/2014, 20:09
Catalin.C a scris:Nu vor casa tramvaiele, oricât de mult ţi-ai dori. :lol:FBW-urile nu aveau nici o justificare, având în vedere faptul că nu au mai fost utilizate.

Revenind la subiect, iată câteva din fotografiile " incriminatorii " de azi.

Erau în jurul a 12 tramvaie ( un adevărat " trenuleţ " :lol:)

094 fără pantograf.

Cand veneam eu de la scoala, in jurul orei 14:00 am ajuns la Nord, tramvaiul ne-a lasat exact la macaz... #094 era pe punctul de a fi tractat....Cum am mai zis, dita coada pe la Macaz pana la Interex :lol:Am facut si un video, cat mai curand iese din editor.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

22/3/2014, 12:54
Asa cum spuneam, ieri au avut loc mai multe intamplari nefericite: s-a rupt plasa retelei de contact, precum si pantograful lui #094, #097 a avut probleme la sistemul de franare, iar cireasa de pe tort a reprezentat-o tractarea lui #101. Toate astea intr-o singura zi. Ma-ntreb cum ar fi fost daca linia nu ar fi fost reabilitata iar fondurile pentru intretinerea tramvaielor erau sistate. Abia astept sa vad cum va arata linia dupa reabilitare. Un mic secret: vor fi mai multe statii.

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Dscn0328

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Dscn0329

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Dscn0330
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

22/3/2014, 13:06
Si... Lista continua:

Ploieştean batjocorit de controlorii RATP
Publicat pe 22 martie 2014 de Mihai Popescu

Un cititor al Observatorulph.ro, care doreşte să-şi păstreze anonimatul, ne-a relatat pe adresa redacţiei cum a fost batjocorit zilele trecute de vânzătorii de bilete şi de controlorii fostei RATP, în prezent SC Transport Călători Express Ploieşti.

Vezi mai jos scrisoarea trimisă pe adresa redacţiei.

”Buna ziua!

As vrea sa povestesc o mica-mare intamplare cu domnii colaboratori si angajati ai RATP Ploiesti.

Locuiesc in zona Democratiei si circul frecvent pe ruta tramvailui 101. Astfel, neavand abonament, imi procur biletele de la chioscurile de pe strada Democratiei de langa BRD. Saptamana trecuta am cerut 2 bilete si am primit unul dublu de la doamna de la unul dintre chioscuri. Cand am spus ca vreau 2 bilete distincte doamna, cu ambele teancuri de bilete (duble si simple) in fata, imi spune ca nu are simple, foarte contrariata de cererea mea. Am incercat sa ii explic in continuare ca vreau 2 bilete si intr-un final a ajuns la concluzia ca nu vrea sa imi vanda niciun bilet, asa ca am fost la celalalt chiosc, am cerut din nou cele 2 bilete si am fost lovit de acelasi raspuns : "nu vreau sa-ti dau niciun bilet". Am trecut peste si am plecat, fara bilet, la serviciu. Spre fericirea mea, nu am intalnit niciun echipaj de controlori pe traseu.

Astazi, fiind tot in postura de a-mi cumpara bilet pentru a merge la serviciu, doamnele de la chiosc mi-au spus ca nu au bilete. M-am urcat in tramvai si, bineinteles ca nu poti avea noroc de doua ori, am fost ridicat de controlori care m-au rugat sa cobor la urmatoarea statie cu ei, fara a-mi da posibilitatea de a-mi plati biletul de suprataxa in mijlocul de transport. Fara comentarii am coborat cu ei la urmatoarea statie si mi-au cerut actul de identitate. Le-am spus ca nu au dreptul de a-mi lua datele in lipsa unui politist sau jandarm si ca nu au cum sa ma puna sa platesc biletul de suprataxa atata timp cat sunt pe trotuar si am plecat. Au incercat sa vina dupa mine, apoi unul dintre ei a aruncat cu o piatra in mine, dar nu m-a nimerit. Nu aveam martori, deci nu rezolvam nimic cu politia, asa ca am sunat la RATP unde mi-am povestit intamplarea, iar raspunsul lor a fost ca nu ii intereseaza nici ca nu am gasit bilete la chioscuri, nici ca am fost agresat de unul din controlori, apoi mi s-a inchis in nas.

Inteleg ca fiecare are o anumita sarcina de indeplinit, dar nu e primul abuz pe care il sesizez la controlorii RATP.

Vreau ca toata lumea sa stie ce se intampla si sa isi invete drepturile si obligatiile de cetatean roman, astfel nu vom mai fi luati in bataie de joc de orice functionar care profita de faptul ca noi nu stim!

Imi doresc sa raman in anonimat pentru a evita eventualele controverse cu acesti domni imposibil de educati.

Va multumesc!

O zi placuta!”


Observatorulph.ro a solicitat un punct de vedere pe marginea acestui caz conducerii TCE Ploieşti, punct de vedere pe care îl vom publica deîndată ce ne va fi remis.

Sursa: www.observatorulph.ro
avatar
asavu16
Mesaje : 193
Data de inscriere : 07/09/2012
Varsta : 25

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

22/3/2014, 18:41
Catalin.C a scris:Asa cum spuneam, ieri au avut loc mai multe intamplari nefericite: s-a rupt plasa retelei de contact, precum si pantograful lui #094, #097 a avut probleme la sistemul de franare, iar cireasa de pe tort a reprezentat-o tractarea lui #101. Toate astea intr-o singura zi. Ma-ntreb cum ar fi fost daca linia nu ar fi fost reabilitata iar fondurile pentru intretinerea tramvaielor erau sistate. :(Abia astept sa vad cum va arata linia dupa reabilitare. Un mic secret: vor fi mai multe statii.

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Dscn0329

#101 a revenit azi
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

28/4/2014, 13:06
Autobuzul MAN #3050 a fost avariat în colțul din față - stânga, spre cabina șoferului. Sper să-l revedem curând.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

2/6/2014, 16:42
S-a mai dus unul...

Panică într-un autobuz RATP în centrul Ploieştiului - FOTO
Sursa: observatorulph.ro

Panică generală, în urmă cu puţin timp, într-un autobuz RATP Ploieşti! Potrivit unor martori oculari, un autobuz de pe traseul 30 s-a umplut cu fum iar călătorii au fost nevoiţi să evacueze de urgenţă mijlocul de transport.

Conform informaţiilor noastre, incidentul s-a petrecut pe Bulevardul Independenţei, la scurt timp după ce autobuzul cu pricina a preluat călătorii din staţia Poşta Mare. În dreptul Rondului 1, mijlocul de transport s-a umplut cu fum iar şoferul a oprit maşina pentru ca oamenii, panicaţi deja, să poată părăsi zonă.

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Autobu11

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Autobu10
Cristian P
Cristian P
Moderator
Mesaje : 995
Data de inscriere : 30/09/2013
Localizare : Ploiesti

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

6/6/2014, 19:07
AUTOBUZELE DIN PLOIEŞTI, INSTRUMENTE DE TORTURĂ PENTRU CĂLĂTORI

Deşi circulă gratuit cu autobuzul, preţul pe care îl plătesc zecile de mii de ploieşteni este scump: zgomot infernal, căldură insuportabilă, aglomeraţie şi multă mizerie .
După ce, la începutul săptămânii, un autobuz al TCE s-a umplut de fum în centrul Ploieştiului, călătorii fiind nevoiţi să coboare de urgenţă pentru a evita un posibil accident, observatorulph.ro demarează o campanie privind starea deplorabilă în care se află parcul auto SC Transport Călători Express Ploieşti.
Astfel, un reporter observatorulph.ro a călătorit într-un autobuz PH 39 RTP, care circulă pe traseul 5 (Spitalul Judeţean- Mihai Bravu). Experienţa, împărtăşită de zeci de ploieşteni înghesuiţi în această conservă pe roţi, pe care scrie mândru “eu nu poluez”, a fost mai mult decât neplăcută.
Vezi mai jos condiţiile din autobuzele TCE:

https://www.youtube.com/watch?v=dw8qJYFkxH4

http://www.observatorulph.ro/exclusiv/40226-autobuzele-din-ploiesti-instrumente-de-tortura-pentru-calatori
Atașamente
TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Attachment
traseu-5-ratp-2.JPG Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.(51 KB) Descarcat de 0 ori
BogdanPetrini
BogdanPetrini
Co-Administrator
Mesaje : 341
Data de inscriere : 13/09/2013
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti, PH, RO

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

6/6/2014, 19:40
#2142 a picat pe traseu. Acum se afla langa scoala 14, alaturi de o echipa de interventie. Circula pe traseul 30.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

8/6/2014, 15:14
Din categoria „ Ai parcat ca un bou ”:
TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Dscn0139

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 2e3qzo10

Postarea poate fi urmărită și aici:

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_GB/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

13/6/2014, 16:09
Astăzi, la ora ~14:40, #5909 a picat la stația Palatul Culturii...
Adrian.B
Adrian.B
Co-Fondator
Mesaje : 173
Data de inscriere : 16/02/2014

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

13/6/2014, 17:43
Catalin.C a scris:Astăzi, la ora ~14:40, #5909 a picat la stația Palatul Culturii...
Tristut  :( 
BogdanPetrini
BogdanPetrini
Co-Administrator
Mesaje : 341
Data de inscriere : 13/09/2013
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti, PH, RO

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

26/6/2014, 15:29
ACCIDENT CU TROLEIBUZ ÎN CENTRUL PLOIEŞTIULUI
Un accident rutier soldat, din fericire, doar cu pagube materiale s-a petrecut în urmă cu puţin timp în staţia Coreco de la Halele Centrale, intersecţia străzii Carpaţi cu strada Emile Zola.

Din cauza neatenţiei, un autoturism a intrat în coliziune cu un troleibuz care, se pare, ieşea din staţie.
Traficul rutier în zonă nu a fost afectat. ”Troleibuzul ieşea din staţie, moment în care a fost acroşat de un autoturism. Nu sunt victime, dar sunt pagube, inclusiv pentru troleibuz, care nu va mai putea fi folosit până nu va fi reparat. În locul lui, vom introduce un alt mijloc de transport”, ne-a declarat Cristian Iancovici, directorul RATP. Potrivit acestuia, a fost avariat farul, masca si bara stânga a troleibuzului. Vezi mai jos imagini cu maşina avariată în accidentul cu troleibuzul RATP.

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Fv9q29

Sursa: http://www.observatorulph.ro/eveniment/40715-accident-cu-troleibuz-in-centrul-ploiestiului-foto
Adrian.B
Adrian.B
Co-Fondator
Mesaje : 173
Data de inscriere : 16/02/2014

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

27/6/2014, 21:56
bogdanptr97 a scris:ACCIDENT CU TROLEIBUZ ÎN CENTRUL PLOIEŞTIULUI

Sper ca stiti de ce troleibuz e vorba.. 5917 :))
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

27/6/2014, 22:30
Da, era menționat pe grupul de pe Facebook. Am uitat să scriem și aici.
Adrian.B
Adrian.B
Co-Fondator
Mesaje : 173
Data de inscriere : 16/02/2014

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

28/6/2014, 01:13
O faci intentionat ? =))
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

28/6/2014, 10:56
Eu? Doamne fereşte!
Cristian P
Cristian P
Moderator
Mesaje : 995
Data de inscriere : 30/09/2013
Localizare : Ploiesti

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

1/7/2014, 16:03
VICTIMA SANTIERULUI DIN PLOIESTI

Santierul creat pentru reabilitarea liniei de trmavai poate fi o adevarata capcana pentru soferii neatenti. Asa s-a intamplat si cu un sofer caruia nu i-a ajuns banda de circula si a intrat cu jumatate din masina in groapa din zona de nord a orasului, dupa cum reiese din fotografia publicata de un ploiestean pe site-urile de socializare.
TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Vy8w37
http://www.wyltv.ro/victima-santierului-din-ploiesti.html
Adrian.B
Adrian.B
Co-Fondator
Mesaje : 173
Data de inscriere : 16/02/2014

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

3/7/2014, 22:03
Astazi, #5902 a avut explozie la roata din dreapta pe fata in statia N.Titulescu.

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 2uqf1cn
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

3/7/2014, 22:09
Super... Sper că nu a fost grav, de obicei se rezolvă imediat un asemenea incident.
Catalin.C
Catalin.C
Admin
Mesaje : 3155
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 27
Localizare : Ploiești
http://transploiesti.ro

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

21/7/2014, 11:39
Doamne ferește! Tot șoferul este vinovat? Din moment ce acești doi călători nu au acuzat dureri în acel moment, chiar nu mai era problema șoferului că s-a trezit unul dintre ei că îl doare în cot. Ah, am uitat, trăim în RRomânia...

_________________________________________________________________________________________________

Cum a ajuns un şofer al RATP Ploieşti să fie cercetat penal
Sursa: www.obervatorulph.ro


Un şofer al SC Transport Călători Express Ploieşti, fosta RATP, a devenit subiect al unui dosar de cercetare penală. Ieri, în timp conducea autobuzul 40, şoferul a evitat producerea unui eveniment rutier, însă ce a urmat a fost cu totul neaşteptat.

În momentul evitării evenimentului rutier, şoferul a frânat, moment în care două persoane aflate în autobuz s-au dezechilibrat şi au căzut în interiorul mijlocului de transport. Imediat, şoferul a încercat să afle dacă cele două persoane sunt rănite şi dacă au nevoie de prim-ajutor. „Cum ambele persoane l-au asigurat pe şofer că nu au păţit nimic şi la presiunea călătorilor care se plângeau că vor întârzia, şoferul a continuat cursa fără să anunţe evenimentul. Ulterior, una dintre persoane a susţinut că o doare o mână. Cealaltă persoană a spus că nu are nicio pretenţie. Poliţia a deschis un dosar de cercetare penală, potrivit noului cod penal, pentru părăsirea locului accidentului. Autobuzul a fost imobilizat în vederea verificărilor”, a declarat Cristian Iancovici, directorul SC TCE Ploieşti, precizând că astăzi persoana care a susţinut că s-a lovit se va prezenta la discuţii cu reprezentanţii societăţii.
BogdanPetrini
BogdanPetrini
Co-Administrator
Mesaje : 341
Data de inscriere : 13/09/2013
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti, PH, RO

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

28/7/2014, 16:23
INCIDENT ÎN TROLEIBUZUL 44

Încă un eveniment în mijloacele de transport în comun din Ploieşti. Astăzi, în jurul orei 14.00, echipajele Poliţiei şi Ambulanţei au fost solicitate să intervină după ce un bărbat s-a dezechilibrat şi a căzut în troleibuzul 44 în timp ce acesta se afla în mers.
Ajuns la faţa locului, echipajul Poliţiei a constatat că victima era un bărbat, de aproximativ 83 de ani, care s-a dezechilibrat în timp ce troleul 44 era în mers. Bărbatul a căzut în mijlocul de transport. Atât victima, cât şi şoferul troleului au fost testaţi cu aparatul etilotest. Dacă în cazul coducătorului auto rezultatul a fost 0, nu se poate spune acelaşi lucru în cazul victimei. În cazul bărbatului de 83 de ani rezultatul a fost de 0,37 mlg/l alcool pur în aerul respirat. Victima a refuzat să fie transportată la spital.

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 2uqiwxk

Sursa: http://www.observatorulph.ro/eveniment/41382-incident-in-troleibuzul-44
mircea.cristescu.3
mircea.cristescu.3
Mesaje : 12
Data de inscriere : 10/05/2014
Varsta : 24
Localizare : Ploiesti

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

29/7/2014, 19:27
3114 tractat in zona Grivitei!

Iar lui 5905 nu ii mergeau tabelele laterale si cea din spate...
Continut sponsorizat

TCE: Accidente / Incidente - Pagina 5 Empty Re: TCE: Accidente / Incidente

Sus
Subiecte similare
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum